0

Airplay chart 2016

Firma BMAT, która na zlecenie ZPAV zajmuje się monitoringiem rozgłośni radiowych i telewizyjnych pod kątem emisji muzyki, przygotowała radiowe podsumowanie 2016 roku. 

fot. YouTube

fot. YouTube

Najpopularniejszym radiowym hitem w 2016 roku było nagranie „Ocean Drive” Duke Dumont, drugie miejsce zajął utwór „Hymn For The Weekend” Coldplay a podium zamyka utwór „Be The One” Dua Lipa.

W całym Top50 znalazło się zaledwie 10 produkcji polskich wykonawców, w tym 8 w języku polskim. Najwyżej uplasował się singiel Dawida Podsiadło „W Dobrą Stronę” – na miejscu 7. Udział polskich nagrań w zestawieniu równy 16% jest niższy niż ustawowe 33% (Ustawa o radiofonii i telewizji”), jednak warto pamiętać, że zestawienie bazuje na słuchalności, która zmienia się w ciągu doby i tygodnia, a duże rozgłośnie radiowe (z dużym udziałem rynkowe) starają się osadzać polską muzykę w okresach niewielkiej słuchalności (choć i tak ustawa wymaga, aby 60% polskiej muzyki było nadawane między 6 a 24). Dodatkowo w przypadku nowych wykonawców, czas nadawania liczony jest podwójnie.

Zestawienia Airplay tworzone są przez niezależną hiszpańską firmę BMAT, która zajmuje się monitorowaniem nagrań muzycznych i teledysków w stacjach radiowych i telewizyjnych w ponad 50 krajach na świecie.  Przy tworzeniu zestawienia pod uwagę brana są także dane dotyczące słuchalności poszczególnych stacji radiowych. BMAT na polskim rynku monitoruje 74 stacje radiowe (lokalne i ogólnopolskie) oraz 4 stacje TV (muzyczne).

fot. ZPAV

fot. ZPAV

Źródło: ZPAV