0

Najlepiej zarabiające utwory radiowe 2017 [LISTA]

fot. Facebook.com

fot. Facebook.com

Niektórzy uważają, że muzyka pisana dla pieniędzy nie ma duszy. Każdemu jest jednak miło, kiedy za realizacją swoich artystycznych marzeń idą przelewy bankowe 🙂 Jakie utwory zarobiły dzięki radiu do tej pory najwięcej? Top 10 znajdziecie poniżej.

Uwaga! Wartości szacowane na podstawie w pełni ogólnodostępnych wykazów radiowych oraz budżetów rozgłośni radiowych publikowanych w sprawozdaniach finansowych oraz estymowanych na podstawie cennikowych wpływów reklamowych. Przedstawione kwoty – w pełni szacunkowe – nie są więc objęte tajemnicą handlową i nie naruszają interesów twórców. Oficjalne naliczenia (przedstawiane na indywidualnych i zabezpieczonych kontach autorskich, do których dostęp mają wyłącznie uprawnieni) przygotowywane są przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS w oparciu o dostarczoną przez emitentów dokumentację, w tym wykazów emisyjnych oraz realnych wpływów. Dopiero te informacje, w połączeniu z realnymi rejestracjami utworów w bazie ZAiKS są podstawą do wykonania prawidłowej repartycji i naliczenia wynagrodzeń autorskich. 

Metodologia:

Ranking oparty jest na estymowanych wynagrodzeniach autorskich na utwór z tytułu nadań radiowych w Polsce w okresie 01.01.2017 – 10.08.2017. Wyliczone kwoty przedstawiają szacunkową, całkowitą kwotę tantiem wyliczoną na podstawie Regulaminu Repartycji ZAiKS dla wszystkich uprawnionych po potrąceniu kosztów inkasa. Informacje o emisjach uzyskane na podstawie publikowanych na stronach rozgłośni playlistach. Wielkość zysków, a co za tym idzie wartość punktu w repartycji, szacowana na podstawie sprawozdań finansowych rozgłośni za ostatnie lata oraz cennikowych wpływów reklamowych. Uwzględnione rozgłośnie: RMF FM, Radio ZET, radio publiczne centralne (PR1, PR2, PR3, PR4) oraz sieci radiowe RMF MAXXX, ESKA i Złote Przeboje. Realne kwoty po dodaniu wpływów z innych rozgłośni mogą być wyższe o 10 – 20%. Zgodnie z regulaminem zastosowano przelicznik: 1 minuta repertuaru krajowego = 2 punkty, 1 minuta repertuaru zagranicznego = 1 punkt. Informacje o autorach pochodzą z wyszukiwarek stowarzyszeń: ZAiKS, ASCAP, OSA oraz GEMA. Należy pamiętać, że wyliczone kwoty są do podziału między wszystkich autorów zgodnie  ze zweryfikowaną rejestracją w bazie KUPIZ Stowarzyszenia ZAiKS.

10. „Be Mine” – Ofebnach

Twórcy: LAUDUIQUE (CA), LAURENT (CA), WEST (A)

Kwota: 19,0 tys. zł

9. „Sign of the Times” – Harry Styles

Twórcy: BHASKER (CA), JOHNSON (CA), NASCI (CA), ROWLAND (CA), SALIBIAN (CA), STYLES (CA)

Kwota: 21,5 tys. zł

8. „Despacito” – Luis Fonsi feat. Daddy Yankee

Twórcy: FONSI (CA), ENDER (CA), AYALA (CA)

Kwota: 23,0 tys. zł

7. „Something Just Like This” – The Chainsmokers & Coldplay

Twórcy: TAGGART (CA), MARTIN (CA), CHAMPION (CA), BUCKLAND (CA), BERRYMAN (CA)

Kwota: 24,0 tys. zł

6. „Move Your Body” – Sia

Twórcy: FURLER (CA), KURSTIN (CA)

Kwota: 24,5 tys. zł

5. „Magic Symphony” – C-BooL feat. Giang Pham

Twórcy: CEBULA (C), CEBULA(A)

Kwota: 27,5 tys. zł

4. „Chained To The Rhythm” – Katy Perry feat. Skip Marley

Twórcy: PERRY (CA), PAYAMI (CA), MAX (CA), MARLEY (CA), FURLER (CA)

Kwota: 27,5 tys. zł

3. „Spirit” – Gromee feat. Mahan Moin

Twórca: MERNER (A), FATHI (A), GROMALA (C), FATHI (C)

Kwota: 29,5 tys. zł

Utwór zaklasyfikowano jako „Krajowy” ze względu na polskiego autora. W przypadku, gdy ZAiKS uzna utwór za zagraniczną rejestrację, kwota wyniesie 14,8 tys.

2. „Shape of You” – Ed Sheeran

Twórcy: SHEERAN (CA), MCDAID (CA), MAC (CA), COTTLE (CA), BURRUSS (CA), BRIGGS (CA)

Kwota: 30,5 tys. zł

1. „O Pani!” – Grzegorz Hyży

Twórcy: HYŻY (C), BYLIŃSKI (C), LUSZCZYKEIWICZ (A), HYŻY (A), TACHER (A),

Kwota: 35,0 tys. zł

(Utwór niezarejestrowany w bazie aktywnej KUPIZ Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – wykaz autorów na podstawie metadanych mastera)