fbpx

„Naucz mnie” pierwszym polskim nagraniem z 2 mln na Spotify

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Debiutancki singiel Naucz mnie Sarsy Markiewicz jako pierwsze polskie nagranie w historii przekroczył próg 2 milionów odtworzeń w serwisie Spotify. 

Naucz mnie – pierwszy singiel polskiej wokalistki Sarsy – przekroczyło próg 2 milionów odtworzeń w serwisie Spotify. Piosenka wydana wiosną ubiegłego roku szybko zyskała ogromną popularność i utrzymywała się przez 6 tygodni na pierwszym miejscu zestawienia Airplay ZPAV/BMAT stając się najpopularniejszym polskim nagraniem 2015 roku. Teledysk do Naucz mnie odtworzono łącznie 40 mln razy w serwisie YouTube i Vevo (48 mln z uwzględnieniem odtworzeń audio na nieoficjalnych kanałach).

NAJPOPULARNIEJSZE POLSKIE UTWORY W SPOTIFY*

Tytuł
Wykonawca
Liczba odtworzeń
1 Naucz mnie
Sarsa                                       Universal Music Poland
2 001 204
2 Trójkąty i kwadraty
Dawid Podsiadło                            Sony Music Poland
1 935 610
3 W dobrą stronę
Dawid Podsiadło                            Sony Music Poland
1 934 245
4 Thank you very much
Margaret                             Magic Records / Universal
1 737 611
5 1 Moment
K2 feat. Buka                                          MAXFLOREC
1 563 243
6 Bałkanica
Piersi                                                            MELLART
1 255 986
7 Bądź duży
Natalia Nykiel                          Universal Music Poland
1 254 524
8 Klub Go-Go
Gang Albanii                                           Step Records
1 192 443
9 My Słowianie
Donatan i Cleo                                              UrbanRec
1 154 380
10 My Słowanie – We Are Slavic
Donatan i Cleo                     Universal Music Denmark
1 101 037

*Stan na 21 marca 2016. W zestawieniu uwzględniono odtworzenia indywidualnych nagrań (o jednym kodzie ISRC); liczba odtworzeń różnych wersji nie zostały zsumowane.A co o wyniku myśli sama autorka Naucz mnie? Udało mi się zadać Sarsie kilka pytań:

POP: Co pomyślałaś, kiedy dowiedziałaś się o tym sukcesie? Kiedy nagrywałaś Naucz mnie podejrzewałaś, że nagranie tak bardzo będzie się podobać?

Sarsa: Pomyślałam, że mam szczęście ,że moja twórczość ma takie szerokie grono odbiorców. Cieszę się tym i czuje się bardzo zmotywowana do pisania i komponowania nowych utworów – może kiedyś uda mi się pobić mój własny rekord <uśmiech> . Nigdy nie myślę o przyszłych sukcesach swojej twórczości. Po prostu robię to, co kocham i pragnę dzielić się swoja pasją z innymi. Sukcesy są tylko sygnałami od ludzi, że jestem na dobrej drodze – za to dziękuje.

Zdaniem jednych to przyszłość muzyki i alternatywa dla piractwa, inni uważają, że to krok w przód, ale konieczne jest podniesienie stawek dla twórców (dlatego m.in. postulują usunięcie darmowej opcji na Spotify wspieranej reklamami) a jeszcze inni – że muzyka z komputera nie zastąpi brzmienia płyty CD czy winyla. Jakie jest Twoje – jako artystki – podejście do serwisów strumieniowych?

 – Ja zajmuje się stricte sferą twórczą i nie analizowałam wcześniej tego tematu. Spotify na pewno pozwala dotrzeć do szerszego grona odbiorców i odgrywa dużą rolę w popularyzacji artysty. Dodatkowo stanowi szansę zaistnienia debiutantom z małych wytworni zajmujących się np. niszową muzyką. Duża popularność piosenki ,,Naucz mnie” na Spotify skłoniła ludzi do poznania szerszego zakresu mojej twórczości. Zarówno tej bardziej mainstreamowej, a także stricte alternatywnej, które łącze na mojej debiutanckiej płycie ,,Zapomnij mi”.

Skoro już jesteśmy przy źródłach muzyki – jak Ty na co dzień jej słuchasz? Wybierasz płyty czy może słuchasz muzyki przez Internet (Spotify, YouTube, itp.)?

Sama jestem przyzwyczajona do kupowania płyt artystów, którzy mnie poruszają. Lubię też poznawać nowe rzeczy poprzez serwisy streamingowe czy YouTub’a.

W Twoim terminarzu pojawił się nowy koncert w warszawskiej Stodole – a co z nową muzyką? Jakiś czas temu wspominałaś fanom, że wiosną ma pojawić się reedycja Zapomnij Mi. Zdradzisz jak wyglądają Twoje dalsze plany wydawnicze, no i przede wszystkim – kiedy możemy spodziewać się nowego singla? 🙂

Tak, 21.04 zagramy koncert w Stodole. Po trasie, którą zagraliśmy na jesień 2015, przygotowaliśmy zupełnie nowe aranżacje znanych utworów z płyty, a także będą niespodzianki i nowe melodie – może przyszłe single… Zapraszam serdecznie z całym moim zespołem! Ten koncert to ukłon w stronę fanów i podziękowanie za tak pozytywny odbiór mojej twórczości, za bicie rekordów, ozłocenie płyty, diamentowego singla i konsekwentne wspieranie mnie w moich poczynaniach muzycznych <uśmiech> A propos nowego singla; zapowiedzią koncertowych wrażeń w Stodole będzie zarejestrowane wideo utworu ,,Feel No Fear” z gdańskiego klubu Parlament. Ta niespodzianka już na dniach!

Dodatkowo Cały czas pracuje nad nowym materiałem – reaktywuje swój projekt muzyczny ‘SarsaParilla’ . Skomponowałam już wszystkie melodie a teraz pracuję nad tekstami i kierunkiem produkcji. Będzie to płyta zupełnie niekomercyjna, łącząca brzmienia elektroniczne z emocjonalnymi melodiami. Ludzie znają twórczość SarsyParilli chociażby z utworu ,,Emma nuci organic”, który został doceniony m.in. przez Radiową Trójkę jeszcze przed sukcesem mojej debiutanckiej płyty.W grudniu Naucz mnie decyzją ZPAV uzyskało status diamentowego singla za ekwiwalent 100 tys. sprzedanych kopii cyfrowych. Aktualny ekwiwalent sprzedaży nagrania (z streaming equivalent tracks) wynosi 190 tys. i prawdopodobnie w maju pierwszy singiel Sarsy spełni warunki ZPAV do otrzymania podwójnego diamentu. Zapomnij mi – płyta, z której pochodzi Naucz mnie – pokryła się już złotem. Do tej pory utwory z pierwszego albumu Sarsy odtworzono 65 mln razy w YouTube i 3 mln razy w Spotify.