0

„Views” odtworzono ponad miliard razy w Apple Music; $25 mln zysku ze streamingu

fot. Instagram

fot. Instagram

„Views” Drake’a to pierwszy album w historii serwisu, który przekroczył próg miliarda streamów. 

Wizualny album Drake’a – Views – swoją ekskluzywną premierę w serwisach Apple’a miał pod koniec kwietnia tego roku. Wtedy też pobił rekordy największej liczby streamów – w ciągu tygodnia piosenki z albumu odtworzono łącznie 247,9 mln razy w USA i 22,9 mln razy w ojczyźnie rapera – Kanadzie. Zagwarantowało to oczywiście debiut na pierwszym miejscu Billboard 200 z wynikiem 1,04 mln ekwiwalentu sprzedaży (z czego 852 tys. stanowiły pobrania albumu).

Jak dumnie poinformowało Republic Records, Views ustanowiło także inny rekord. Piosenki z płyty odtworzono łącznie ponad miliard razy w Apple Music. Jest to pierwszy przypadek w historii serwisu. Album jest także trzecim pod względem liczby streamów albumem w Spotify – od premiery nagrania z Views przesłuchano 2,67 mln razy – a sam Drake jest najpopularniejszym wykonawcą w szwedzkim serwisie.

top-stpofy

Łącznie, we wszystkich serwisach strumieniowych (licencjonowanych audio), liczba streamów VIEWS wynosi zapewne ok. 4 mld, co przy stawce $0,0065 per stream daje w sumie… ponad 25 mln dolarów dochodu dla właścicieli praw (z tego ok. 80% trafia do wytwórni a 20% do publishera). Liczba ta nie uwzględnia zaliczki, jaką raper dostał od Apple za premierę na wyłączność.

Drake był najlepiej zarabiającym wykonawcą UMG pierwszej połowy tego roku. Na streamingu nie da się zarobić? Taaak…