2

Nocna rotacja w polskich rozgłośniach

G-228  Max (Russell Crowe) enjoys the company of his supposed long-lost cousin Christie Roberts (Abbie Cornish) in A GOOD YEAR.

Każdy wie, że komercyjne rozgłośnie radiowe między północą a 6 rano brzmią zupełnie inaczej niż w godzinach największej słuchalności. W tym wpisie skrócona nocna playlista RMF i Radia ZET. 

Słówko o metodologii. W moim nocnym rankingu bazowałem na radiowych playlistach z okresu od 1 czerwca do 19 sierpnia włącznie. Jako kryterium wyboru przyjąłem słuchalność radiową (audytorium średniego kwadransa w populacji 15-75, badanie Millward Brown, dane dostępne tutaj). W pierwszym kroku wybrałem 200 piosenek z najniższą średnią słuchalnością (średni zasięg na jedno odtworzenie), a następnie spośród Top200 25 piosenek z największym zasięgiem. Jasne? Nie? Super.

RMF FM

rmf night

RADIO ZET

zet night

Polska muzyka króluje, gdy jej nikt nie słucha. Dodam, że w całym Top200 utworów o najniższej średniej słuchalności, ponad 95% stanowi polski repertuar. Nic dziwnego, rozgłośnie komercyjne nie przepadają za polskimi nagraniami, a niestety emitować je muszą – 33% czasu muszą zajmować polskojęzyczne piosenki. Wyrabianie norm odbywa się więc w nocy i weekendy, kiedy słuchalność jest mała (mimo że 60% ustawowej 1/3 musi pojawić się między 6 a 24).

Smutne? Niekoniecznie. Pamiętajcie, że OZZ (ZAiKS, ZPAV i inne) płacą za odtworzenie w danej rozgłośni tyle samo, niezależnie od pory nadania; dla autorów ok. 70 zł z RMF FM i 40 zł z Radia ZET (więcej o stawkach tutaj). Dodanie takiego utworu na stałe do nocnej rotacji, jak się okazuje jest niezłym źródłem pasywnego dochodu.

(Tak, zdjęcie jest z filmu „Bezsenność w Seatle”)