fbpx

Nowy kontrakt płytowy Adele jest warty… ponad 500 mln złotych

TODAY -- Pictured: Adele performs on the "Today" show on Wednesday, November 25, 2015 -- (Photo by: Heidi Gutman/NBC/NBC NewsWire via Getty Images)
TODAY — Pictured: Adele performs on the „Today” show on Wednesday, November 25, 2015 — (Photo by: Heidi Gutman/NBC/NBC NewsWire via Getty Images)

Podpisany w ubiegłym roku nowy kontrakt płytowy Adele z Sony ma być warty 90 mln funtów brytyjskich, czyli ponad 500 mln złotych. To jeden z najlepszych wyników w historii.

Wydany jesienią ubiegłego roku album 25 zgodnie z oczekiwaniami okazał się być bestsellerem na całym świecie bijąc rekordy popularności w Stanach, Wielkiej Brytanii czy Polsce. Krążek oraz dwie poprzednie płyty – 19 i 21 zostały wydana spod skrzydeł niezależnej, brytyjskiej wytwórni XL Recordings na mocy podpisanego przez wokalistkę blisko dekadę temu.

Typowy kontrakt płytowy posiada kilka stałych punktów, niezależnie od kraju czy wytwórni. Przede wszystkim w trakcie jego trwania artysta nie może wydawać żadnej muzyki bez zatwierdzenia przez label, szczególnie w innych wytwórniach (tzw. wyłączność fonograficzna). Jak długo kontrakt jest ważny? Przeważnie czas trwania umowy fonograficznej określa się nie w latach a cyklach płytowych. Za początek cyklu uważa się rozpoczęcie prac nad nowym materiałem a za koniec – zakończenie wszystkich działań promocyjnych (może to być np. ostatni koncert trasy promocyjnej).

Można się domyślać, że aktualny kontrakt Adele wygasa razem z zakończeniem cyklu albumu 25, ponieważ wokalistka podpisała już nową umowę. Wokalistka opuszcza jednak swój macierzysty label podpisując umowę z majorsem – Sony Music, a dokładniej z amerykańską wytwórnią Columbia Records należącą do rodziny Sony. Warto przy tym pamiętać, że poprzedni kontrakt również zakładał współpracę z Sony i Columbia. Była to jednak umowa promocyjno-dystrybucyjna między XL a Sony/Columbia.

Teraz zarówno produkcja jak i promocja będzie odbywała się w ramach rodziny Sony Music. Dla polskich fanów oznaczać będzie to, że kolejna płyta trafi do naszych sklepów nie pod szyldem Sonic Records a Sony Music Poland.

Jak donosi Guardian, zmiana nowy kontrakt warty jest 90 mln funtów, czyli ponad 500 mln złotych. Nic dziwnego, cała dyskografia Adele rozeszła się już w 60 mln nakładzie. Ostatni tak cenny kontrakt (80 mln funtów) podpisał Robbie Williams w 2002 roku z EMI. Źródła podają, że podobnie jak poprzedni kontrakt, nowa umowa obejmuje znowu 3 cykle płytowe.