0

Polskie Preselekcje do Eurowizji ma obejrzeć prawie 6 mln osób

Fot: Materiały prasowe

Fot: Materiały prasowe

Do Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji pozostało zaledwie dwa dni. W sobotni wieczór przed telewizorami zasiąść ma ok. 6 milionów telewidzów – tak wynika ze wstępnych szacunków TVP.

Krajowe Eliminacje do Eurowizji rozpoczną się 5 marca o 21:25 i potrwają 80 minut. W ich trakcie, za pośrednictwem głosowania SMS wybrany zostanie wykonawca, który w maju reprezentować będzie Polskę na sztokholmskiej scenie. W ciągu 15 minut po ostatnim występie, z każdego aktywnego numeru telefonu można będzie oddać jeden ważny głos (numer musi być w trakcie wysyłania wiadomości zarejestrowany w stacji bazowej znajdującej się na terytorium RP; operator umożliwiać musi wysyłanie specjalnych wiadomości tekstowych). Pozostałe SMSy będą jedynie zwiększały szansę na wygraną w towarzyszącym głosowaniu konkursie dla telewidzów.

TVP szacuje, że program obejrzy średnio ok. 5,0-5,5 mln widzów z grupy 4+, co dać ma ok. 40% udziałów widowni telewizyjnej. SHR w grupie komercyjnej (16-49) ma być o kilka punktów procentowych niższy. Prognozy te są obarczone jednak sporą dawką niepewności. Jak usłyszałem od jednego z pracowników:

Tak naprawdę to nie wiemy czego się spodziewać. Od kilku lat nie organizowaliśmy takiego wydarzenia, więc nie mamy porównania. W Internecie zainteresowanie tematem jest ogromne, ale to trochę inna grupa. Już nie raz przekonaliśmy się, że między telewidzami a internautami jest wiele różnic. Osobiście widziałbym wynik na poziomie 6,0, może 6,5 mln, ale nikt na taki sukces nie chce się nastawiać. Oglądalność poniżej 4 mln będzie traktowana jako porażka.

Krajowe Eliminacje transmitowane będą na kanałach TVP1 i TVP Polonia a także za pośrednictwem strony internetowej TVP Stream.