1

„Purple Rain” numerem jeden Hot 100 i Billboard 200 kolejnego tygodnia

Header-Prince-628x378
Szkoda, że takie rzeczy wydarzają się w tak smutnych okolicznościach. Prince rozsadził amerykański iTunes i 74% sprzedaży Top100 zajmują jego utwory. Taka sytuacja nie zdarzyła się nigdy w całej historii sprzedaży cyfrowej. 

W czwartkowy wieczór (21.04.) świat obiegła smutna informacja – legenda muzyki, Prince, zmarł w wieku 57 lat. Wiadomość sprawiła, że jego muzyka, która w ostatnich latach nie budziła uwagi mediów mainstremowych, odnotowała rekordowy wzrost popularności.

W iTunes US 56 utworów Top100 to nagrania Prince’a i stanowią one 74% całkowitej sprzedaży. Jest to sytuacja bez precedensu – w całej historii sprzedaży cyfrowej żadnemu wykonawcy nie udało się uzyskać takiego impaktu.

Najpopularniejszym nagraniem jest obecnie Purple Rain – piosenkę w pierwszych 24-godzinach od śmierci Księcia pobrano ponad 100 tys. razy (tyle co obecny #1 Hot Digital Songs – Panda – ale nie w jeden dzień a w tydzień). Wstępne estymacje wskazują, że piosenka osiągnie sprzedaż na poziomie powyżej 500 tys. kopii, co gwarantuje jej powrót do zestawienia Hot 100 i to na aż pierwsze miejsce. Mimo że to właśnie to nagranie jest najbardziej znanym singlem Prince’a i uznawane, za kanon muzyki rozrywkowej, singiel wydany w 1984 roku został zablokowany przez utwór Wham! Wake Me Up Before You Go-Go i dotarł maksymalnie do 2. miejsca amerykańskiej listy.

Purple Rain był to tak naprawdę dopiero 3. singiel z płyty o tym samym tytule wydanej w czerwcu 1984 roku. Do tej pory album kupiono w 16,5 mln kopii w samych Stanach. Album, który zawiera utwór, The Very Best of Prince,  w kolejnym tygodniu (Top10 publikowane  1 maja, całe zestawienie – 3.05.) trafi na pierwsze miejsce Top Album Sales (klasyczna sprzedaż całych albumów) i Billboard 200 (sprzedaż klasyczna + TEA + SEA).

Warto przypomnieć, że muzyka Prince’a jest właściwie niedostępna w serwisach strumieniowych, a aktywność ogólna aktywność w sieci budziła sporo kontrowersji. 30 września 2014 roku Artysta dołączył do portali społecznościowych, a związane było to z akcją Q&A, w trakcie której Prince miał odpowiadać na pytania fanów. Odpowiedział – na jedno (dlaczego powinniśmy słuchać muzyki o stroju 432 Hz a nie 440 Hz) , po czym… usunął zarówno wszystkie swoje konta jak i… cały katalog muzyczny w YouTube.  Rok później jego nagrania zniknęły z serwisów strumieniowych i pozostały wyłącznie na Tidalu.


Update 22-04-2016 23:50

Album The Very Best of Prince dotarł do pierwszego miejsca Billboard 200 (SPS) i Top Album Sales już w tygodniu kończącym się 21 kwietnia. Płytę zakupiono 96 tys. razy, a SPS wyniosło 172 tys. kopii (dane HDD).