0

UK Official Charts zacznie uwzględniać YouTube

Dua Lipa / fot. http://www.officialcharts.com

Brytyjska Official Chart Company podążając za zmianami na rynku, wprowadza modyfikację swoich zestawień. Od 6 lipca (zestawienie za okres od 29.06. do 05.07.) po raz pierwszy uwzględni odtworzenia w YouTube. Nowe zasady przedstawiła wykonawczyni hitu „New Rules” – Dua Lipa – który w 2017 był najpopularniejszym nagraniem YouTube w UK.

Pierwsze zestawienie drugiej połowy 2018 roku (publikowane w piątkowe popołudnie 6 lipca na antenie BBC Radio 1) uwzględni nie tylko odtworzenia w YouTube, ale również streamy wideo z platform stricte muzycznych – Spotify, Apple Music czy Tidal. Jednak nowe zasady list singli uwzględniać będą dodatkowo plan konta, z którego pochodzą streamy. 100 odtworzeń z kont płatnych równoważne będzie 1 pobraniu, podczas gdy dla odtworzeń wspieranych reklamami (w tym YouTube i Spotify Free) zastosowany zostanie przelicznik 600:1. Do tej pory obie kategorie streamów audio traktowane było tożsamo ze współczynnikiem 150 odtworzeń = 1 pobranie.

Co ważne, w przypadku YouTube, uwzględniane będą jedynie odtworzenia z kont oficjalnych – streamy tzw. user generated content (UCG) nie będą wliczane do zestawienia – inaczej niż dzieje się to na Billboardzie. O zmianach na Hot 100 przeczytacie tutaj.

Źródło: officialcharts.com