0

Lady Gaga: największe muzyczne osiągnięcia w karierze

fot. YouTube

fot. YouTube

Lady Gaga jest pierwszą i jak na razie jedyną artystką, która ma na swoim koncie dwa nagrania z ponad 7 milionami sprzedanych kopii w Stanach Zjednoczonych. To jednak nie jedyne muzyczne osiągnięcia dzisiejszej jubilatki! Sprawdźmy jakie sukcesy i największe przeboje ma obchodząca dzisiaj 30. urodziny Lady Gaga.

41 mln albumów na świecie (REA)

Lady Gaga od początku swojej kariery sprzedała blisko 30 mln kopii swoich albumów na świecie i 97 mln singli. Nagrania Gagi odtworzono w serwisach on-demand ponad 4,5 mld razy, z czego ponad 3 mld w serwisie Vevo. Łącznie revenue-equivalent-albums, czyli równoważnik liczby sprzedanych płyt wyznaczony na podstawie dochodów z różnych kanałów konsumpcji, wyniosło ponad 41 mln kopii.

W samych Stanach Zjednoczonych płyty Gagi kupiono ponad 10 mln płyt i 50 mln singli. Największy sukces odniosła płyta The Fame z The Fame Monster – Nielsen Soundscan odnotował 6,2 mln sprzedanych kopii. Lady Gaga jest również jedyną wokalistką, która ma na swoim koncie dwa 7-milionowe nagrania: Poker Face (7,25 mln) i Just Dance (7,01 mln). Dodatkowo Poker Face wraz z Bad Romance uzyskały status diamentowych singli RIAA (sprzedaż + streaming).

W Wielkiej Brytanii Gaga sprzedała ponad 4 mln płyt (The Fame (Monster) 2,9 mln, Born This Way 1,0 mln) i ok. 7,5 mln sprzedanych singli (Poker Face 1,17 mln, Bad Romance 1,037 mln, Just Dance 957 tys.), natomiast w Japonii odpowiednio 2,3 mln i 2,6 mln (tutaj najpopularniejszym krążkiem było jednak Born This Way z 0,8 mln kopii).

„Poker Face” najpopularniejszym singlem

Drugi singiel Gagi – Poker Face – wydane we wrześniu 2008 roku jest jak do tej pory jej najpopularniejszym nagraniem na świecie. Piosenkę pobrano łącznie 14 mln razy a teledysk odtworzono ponad 650 mln razy (z uwzględnieniem usuniętych wyświetleń przed erą Vevo oraz wyświetleń w nieistniejących już serwisach stumieniowych). Warto zauważyć, że szczyt popularności nagrania przypadał na okres, kiedy streaming video nie był jeszcze specjalnie popularny; gdyby nagranie miało premierę dziś, jego popularność porównywalna byłaby z Sorry Biebera czy Blank Space Taylor Swift.

500 mln dolarów z tras koncertowych, 5-milionowa publiczność

Lady Gaga zorganizowała w swojej karierze 4 trasy koncertowe promujące jej kolejne płyty. Łącznie na 453 koncertach znalazło się ponad 5 mln widzów, co przełożyło się na pół miliarda dolarów dochodu z tras. Z tej sumy do kieszeni Gagi trafiło ok. 150 mln USD.

Największą popularnością cieszyła się trasa The Monster Ball – 201 koncertów zgromadziło 2,5 mln osób a organizatorzy zarobili aż 227 mln dolarów. Była to 16. pod względem dochodów trasa w historii.

16 nominacji, 6 nagród GRAMMY

Lady Gaga była nominowana 16 razy do nagrody GRAMMY, z czego 4 głównych kategoriach (album roku za The Fame oraz nagranie i piosenka roku za Poker Face w 2010, album roku za The Fame Monster w 2011 i album roku za Born This Way w 2012). Łącznie zdobyła 6 statuetek GRAMMY:

  • Best Electronic/Dance Album – The Fame (2010)
  • Best Dance Recording – Poker Face (2010)
  • Best Pop Vocal Album – The Fame Monster (2011)
  • Best Female Pop Vocal Perfomance – Bad Romance (2011)
  • Best Short Form Music Video – Bad Romance (2011)
  • Best Traditional Pop Vocal Album – Cheek to Cheek (2015)

Gaga w Polsce

Każdy ze studyjnych albumów Lady Gagi otrzymał w Polsce wyróżnienia. Krążek „The Fame” z „The Fame Monster” pokryły się potrójną platyną (sprzedaż hurtowa bez TEA/SEA pow. 60 tys.), „Born This Way” uzyskało platynę (+20 tys.) a „Artpop” – złotą płytę (pow. 10 tys.). Łącznie wszystkie albumy Gagi rozeszły się w nakładzie 100 tys. kopii.

Sto lat i życzymy kolejnych wielkich przebojów!