0

Grammy 2019

fot. materiały prasowe

Okres Grammy 2019 oficjalnie rozpoczęty!

Od wczoraj (17/10) do końca miesiąca uprawnieni członkowie Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji (National Academy of Recording Arts and Sciences) mogą oddawać głosy na swoich faworytów do 61. nagród GRAMMY.

Jak co roku, tuż po tym, jak listy zgłoszeń zostały udostępnione głosującym, pojawiły się pierwsze przecieki – głównie dzięki legendarnemu użytkownikowi @NuCat (teraz @NewCat), który od dekady umieszcza je na stronie Gold Derby. Jeśli chcecie je podejrzeć, wystarczy sprawdzić jego profil tutaj.

Przebieg głosowania

Głosowanie w nagrodach Grammy jest dwu-etapowe dla takich pól jak Pop, Rap czy Rock.

  1. Zgłoszenia. Aby utwór/album był uwzględniony w tegorocznym głosowaniu, powinien zostać przesłany do Akademii do 18 sierpnia 2018, ale wydany między 1 października 2017 a 30 września 2018.
  2. Weryfikacja zgłoszeń. Do października specjalna komisja Akademii zajmuje się weryfikacją zgłoszeń pod kątem formalnym – czy zgłoszenie zostało przyporządkowane do odpowiedniej kategorii oraz czy kwalifikuje się do tegorocznej edycji nagród.
  3. Pierwsza runda. W pierwszym etapie głosujący w danej kategorii wybierają jedną pozycję spośród wszystkich zgłoszeń (a jest ich z reguły kilka tysięcy). W 2018 roku (GRAMMY 2019) pierwsza runda głosowania trwa od 17 do 31 października. Głosujący mogą oddać ważny głos w 4 głównych kategoriach i maksymalnie w 15 pozostałych (zgodnie ze swoim doświadczeniem).
  4. NominacjeDo drugiego etapu (końcowe głosowanie) z każdej kategorii przechodzi Top5 utworów/albumów z największą liczbą zebranych głosów – w przypadku dogrywki na miejscu 5. może wejść więcej niż 5 utworów. Owa piątka (lub więcej) stanowi oficjalne nominacje. Wyjątek stanowią pola główne (album roku, piosenka roku, nagranie roku i najlepszy nowy artysta) – tutaj nominowanych ma być 8 pozycji. W tym roku (GRAMMY 2018) nominacje zostaną ogłoszone 5 grudnia.
  5. Głosowanie finałowe. Nagrodę w danej kategorii zdobywa ten utwór/album nominowany, który zdobył najwięcej głosów w końcowym głosowaniu (głosujący może oddać jeden głos). W tym roku głosowanie finałowe trwło od 13 grudnia do 9 stycznia 2019.
  6. Wyniki. Wyniki głosowania podawane są oficjalnie na gali (transmitowanej w TV) i pre-gali (dostęp on-line) wręczenia nagród. 61 , która odbędzie się 10 lutego 2019 (w nocy 10/11 polskiego czasu).

Głosowanie w kategoriach głównych (i kilku innych – tzw. technicznych) jest rozszerzone o dodatkowy etap głosowania między pierwszą rundą a rundą finałowy. Tzw. etap drugi owiany jest wyjątkową tajemnicą i nigdy oficjalnie nie został publicznie przedstawiony mechanizm obraz ani lista uczestników.

W 1999 roku LA Times dotarł jednak do uczestnika takiego głosowania, który anonimowo zdradził jak wygląda jego przebieg. Głosowanie przeprowadzane jest przez kilkuosobową komisję (oddzielną dla każdej kategorii) Grammy, która dostaje listę 20 pozycji z największą liczbą głosów w danej kategorii. Każde zgłoszenie jest następnie szczegółowo omawiane przez uczestników. Następnie uczestnicy dyskutują na temat wszystkich zgłoszeń tak długo, aż wybiorą 6 – 7 pozycji, które ich zdaniem na nominację zasługują. Wtedy następuje tajne głosowanie, a karty z głosami trafiają do notariusza Deloitte tak, że uczestnicy nie znają sumarycznego wyniku.

Częste pytania (i częste złe odpowiedzi)

Czym różni się piosenka roku (SOTY) od nagrania roku (ROTY)?

Każdego roku w komentarzach przejawia się pytanie – czym różni się kategoria Song of The Year od Record of The Year? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że to to samo, szczególnie, że często… nominacje w obu kategoriach są podobne.

Zgodnie z wytycznymi Akademii, piosenka roku (SOTY) jest przyznawana za kompozycję, czyli tekst i melodię do niego, natomiast nagranie roku (ROTY) za produkcję, aranżację czy jakość realizacji wokali (czyli ogólny odbiór nagrania).

Czym różni się kategoria „performance” od „song”?

Różnice między nimi są takie jak w przypadku ” Record of the year” i „Song of the year” – kategorie z dopiskiem „song” dotyczą wyłącznie kompozycji (tekst i melodia), natomiast „performance” dotyczy ogólnej oceny piosenki z naciskiem na aranż i realizację dźwiękową.

Czy kategoria „Pop vocal album” ocenia wokal?

Bynajmniej, żeby zrozumieć problem, należy poznać historię kategorii.

Akademia wielokrotnie zmieniała kategorie Grammy dodając i usuwając je, ale także łącząc kilka w jedną. I tak w przeszłości na polu pop istniały dwie kategorie:

  • Pop instrumental album – przeznaczonych dla popowych produkcji instrumentalnych (bez wokalu)
  • Pop vocal album – przeznaczonych dla popowych produkcji z wokalem.

Ponieważ liczba albumów instrumentalnych pop jest naprawdę niewielka, kategorię instrumentalną usunięto z pola „Pop” i przeniesiono do nowego „Contemporary Instrumental Music”, gdzie jej nazwę zmieniono na „Contemporary Instrumental Album”. Różnice między kategoriami „instrumental” a „vocal” w zachowały się na polu „jazz”, gdzie istnieją dwie oddzielne kategorie: „Jazz Instrumental Album” oraz „Jazz Vocal Album”.