0

Kiedyś omijali, dziś grają regularnie. Polska przyciąga globalnych artystów

Lady Gaga, fot. Kevin Mazur/Getty Images for Coachella

Polska na mapie światowych tras

Może nie zawsze i nie wszystkich (patrz: zdjęcie powyżej), ale Polska na tle innych krajów wypada relatywnie dobrze, jeśli chodzi o koncerty międzynarodowych wykonawców.

W 2024 roku ponad 40% artystów z międzynarodowymi trasami pojawiło się u nas, a Polska pod względem tego wskaźnika była 12. krajem na świecie wyprzedzając m.in. Szwecję, Norwegię czy Austrię, chociaż trzeba przyznać do czołówki (kraje z ponad 70-procentowym udziałem) nadal nam sporo brakuje.

Polska nie zawsze była stałym przystankiem na trasach koncertowych zagranicznych gwiazd. Wzrost popularności naszego kraju wśród światowych promotorów nastąpił po zmianie ustroju w 1989 roku, a prawdziwy boom nastąpił po wejściu do Unii Europejskiej (2004) i strefy Schengen (2007). Wtedy około 30% Artystów z globalnymi trasami pojawiało się nad Wisłą. Przez blisko dwie dekady wskaźnik ten poprawił się (z przerwą na pandemię Covid-19) o około 10 punktów procentowych dzięki wzrostowi ekonomicznemu i konwergencji do gospodarek zachodnich.

Jeśli zatem szukać najważniejszych czynników wpływających na obecność międzynarodowych tras tak naprawdę najważniejsza są trzy elementy:

  • Wielkość rynku i sytuacja gospodarcza
  • Kultura
  • Sytuacja (geo)polityczna

Ten pierwszy jest dość oczywisty – im większy i bogatszy kraj, tym szanse, że Artysta pojawi się ze swoją trasą koncertową rosną a kraje z niskim PKB częściej są omijane. Wyjątkiem są tutaj kraje azjatyckie takie jak Japonia, Indie, Korea Południowa czy oczywiście Chiny, które ze względu na odrębność kulturową są outlierami od trendu.

To jak duże przełożenie na rynek koncertowy ma sytuacja ekonomiczna widać na przykładzie krajów, które przeszły przez recesje: Grecja (kryzys zadłużenia po 2010 roku) czy Argentyna (kryzys walutowy po 1999 r).

To dla polskich fanów koncertów dobra wiadomość. Polska, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ma być najszybciej rozwijającą się gospodarką europejską – nasze PKB każdego roku ma wzrastać średnio o 3,0%.

World Economic Outlook / IMF (04.2025)

Metodyka obliczeń

Do analizy wykorzystałem dane z serwisu setlist.fm, która dla dużych wydarzeń jest właściwie 100% kompletna. Analiza składała się z trzech etapów:

  1. Przygotowanie wstępnej listy Artystów międzynardowocyh na podstawie danych Spotify z lat 2017–2025. Przyjąłem, że globalny artysta to taki, który przez co najmniej 3 lata pojawiał się w Top 200 w co najmniej 25 różnych krajach.
  2. Przygotowanie listy najważniejszych obiektów koncertowych na których najczęściej grają takie gwiazdy – maksymalnie 25 na kraj, ale tylko te z co najmniej 10 wydarzeniami (żeby odsiać przypadkowe imprezy).
  3. Przygotowanie listy Artystów, którzy w danym roku byli w trasach międzynarodowych – artyści, którzy grali koncerty na tych obiektach w co najmniej 5 różnych krajach w danym roku.