0

100 mln subskrypcji na świecie

Tej siły już się nie da zatrzymać.

spotify press

W grudniu, pierwszy raz w historii muzycznego rynku strumieniowego, globalna liczba subskrypcji przekroczyła skumulowaną wartość 100 mln. MIDiA na swoim blogu poinformowało, że 31 grudnia 2016 liczba komercjalnie aktywnych subskrybentów wyniosła na świecie 100,4 mln. Jest to aż 49% wzrost w ciągu roku z poziomu 67,5 mln subskrypcji pod koniec 2015 roku.

fot. MIDiA

fot. MIDiA

Numerem jeden nadal jest Spotify z 43 mln subskrypcji. Co ciekawe, udział rynkowy szwedzkiego serwisu jest praktycznie niezmienny i wynosi 43%; niewielki spadek Spotify odnotowało w drugim kwartale 2015 roku, kiedy to udziały wyniosły 41%. Drugie miejsce pod względem liczby płacących użytkowników zajmuje Apple Music z 20,9 mln. Łącznie dwa serwisy obejmują aż 64% globalnego rynku.

Dalsze pozycje mogą być dość zaskakujące. Trzecie miejsce należało do Deezera znanego przede wszystkim w Europie, czwarte z 4,5 mln – ku mojemu zaskoczeniu – to Napster, serwis który rozpoczął erę piractwa cyfrowego. Kompletnym niewypałem nadal jest Tidal – liczba subskrybentów tego serwisu to ok 1 mln.

Prognozy na ten rok są bardzo obiecujące. Z danych MIDiA wynika, że liczba subskrypcji rośnie liniowo – o ok. 16,5 mln na półrocze. Wzrost ten może przyspieszyć dzięki wejściu na rynek dwóch nowych graczy – Amazona i Pandory.

Źródło: https://musicindustryblog.wordpress.com/