0

Krajowy repertuar generuje ponad połowę odtworzeń w Top200 Spotify Polska

Dawid Podsiadło, fot. Jacek Kolodziejski / SHOOTME, źródło: materiały prasowe / Sony Music Entertainment

W październiku po raz pierwszy od wejścia Spotify do Polski, udział krajowych produkcji muzycznych w Top 200 przekroczył 50%. 

Krajowy repertuar to ponad połowa odtworzeń w Spotify Polska

W październiku odtworzenia krajowych produkcji stanowiły ponad 53,9% całkowitej liczby odtworzeń dziennych zestawień Top 200 Spotify Polska. Jest to pierwszy przypadek od uruchomienia serwisu w Polsce (luty 2013), kiedy polska muzyka odpowiada za ponad połowę streamów w podsumowaniach miesięcznych Top 200.

Zdecydowanie dominującym polskim gatunkiem muzycznym jest, podobnie jak w USA, hip-hop – odpowiada on aż za 85% wszystkich odtworzeń w 2018 roku. Drugim najpopularniejszym gatunkiem jest pop z 12% udziałem.

 80-procentowy wzrost popularności streamingu

Ogólnie, średnia dzienna liczba odtworzeń Top 200 PL w 2018 roku do końca października wyniosła 3,11 mln – o 55% więcej niż w analogicznym okresie 2017. W przypadku #200 miejsca, które jest bardziej reprezentatywne dla całego katalogu Spotify, wzrost ten był jeszcze wyższy i wyniósł +81,4%. Jesteśmy więc na dobrej drodze, aby rok 2018 był pierwszy w historii polskiego przemysłu muzycznego, kiedy wpływy cyfrowe przewyższyły sprzedaż fizyczną.

dane: spotifycharts.com / spotify API; opracowanie: poprunthworld.pl

dane: spotifycharts.com / spotify API; opracowanie: poprunthworld.pl

dane: spotifycharts.com / spotify API; opracowanie: poprunthworld.pl

Dane: spotifycharts.com, Spotify API, opracowanie własne