1

„Ona Tańczy Dla Mnie” ze 100 mln na YouTube

Największy przebój zespołu Weekend i jednocześnie uznawane za najpopularniejszy polski teledysk w YouTube – „Ona Tańczy Dla Mnie” dziś (13.11.) przekroczyło właśnie próg 100 milionów wyświetleń. Nagranie trafiło do sieci 22 czerwca 2012 roku i na ten wynik potrzebowało 1 605 dni. 

fot. YouTube / Eska

fot. YouTube / Eska

Od premiery teledysk średnio oglądano 62 tys. razy dziennie. Piosenka, której autorem jest Radosław Liszewski (na zdjęciu), szczyt popularności zyskała na przełomie 2012 i 2013 roku – w sylwestrową noc teledysk wyświetlono aż 1,042 mln razy. Od tamtej pory, 31 grudnia każdego roku licznik wyświetleń rejestruje zwiększoną liczbę odwiedzin – w ubiegłą sylwestrową noc piosenkę odtworzono w Polsce 159 tys. razy i była 14. nagraniem pod względem popularności (dane Content ID).

Dzienna liczba wyświetleń teledysku. Dane: YouTube

Dzienna liczba wyświetleń teledysku.
Dane: YouTube

W tym roku (dane do 10 listopada) teledysk odtworzono 5,7 mln razy. Uwzględniając wyświetlenia na pozostałych kanałach zmonetyzowanych, audio „Ona Tańczy Dla mnie” od stycznia przesłuchano 16,78 mln razy, z czego 74% pochodziło z Polski. Pozostałe pochodziły głównie z Wielkiej Brytanii (4,9%), Niemiec (4,0%), USA (1,8%) i Holandii (1,0%).

ona-tanczy

Liczba wyświetleń oficjalnego teledysku. Źródło: YouTube. Dla 2016 roku dane częściowe do 10 listopada.

Disco polo, rap i… dziecięce przeboje

„Ona Tańczy Dla Mnie” nie jest pierwszym polskim nagraniem na YouTube, który przekroczył próg 100 mln wyświetleń. 4 października 2014 roku, zaledwie 30 dni od publikacji, ponad 100 mln odtworzeń zanotował film Sebastiana Wardęgi (SA Wardega) „Mutant Giant Spider Dog”.

Spośród filmów o tematyce muzycznej, pierwszym polskojęzycznym nagraniem ze 100 milionami było dziecięce Mini Disco – „Kaczuszki” na kanale MagicRecordsPoland – licznik teledysku wartość tę przekroczył między 20 a 21 września tego roku. Nie jest to jednak oryginalna, polska kompozycja, a polskojęzyczna wersja francuskiego „La danse des Canards” – utworu skomponowanego w latach 50-tych przez szwajcarskiego akordeonistę Wernera Thomasa. 

Najwyżej notowanym teledyskiem z kanału Vevo jest teledysk „Boogie Woogie” (MINIVEVO), za nim – „Naucz mnie” Sarsy (SarsaVEVO).

Dane: YouTube

Dane: YouTube

W Top20 muzyka pop jest jak widać tylko popularna z nazwy. Najpopularniejszymi gatunkami są przede wszystkim disco polo, hip-hop i muzyka dla dzieci.

  • Daniel Wróblewski

    Wstyd ten polski youtube. Nie chciałbym zabrzmieć jakoś specjalnie negatywnie, ale.. mam teorię na ten temat. Otóż dzieci i wieśniaki słuchające disco polo po prostu nie umieją sobie zripować (ok – „kupić”) piosenki, więc słuchają z youtube na repeat.