0

Streaming rośnie w tempie 30%… prawie wszędzie

Fot,: Artur Malinowski / flickr.com

Według najnowszego raportu Związku Producentów Audio-Wideo w pierwszej połowie tego roku wartość hurtowa polskiego rynku fonograficznego (bez publicznych odtworzeń i synchronizacji) wyniosła 147,5 mln zł – o 10% więcej niż w roku ubiegłym.

Od kilku lat utrzymuje się nieprzerwany trend szybkiego wzrostu wartości streamingu (w 2019H1 było to 30%), stabilnego wzrostu sprzedaży winyli (+38,7%) i wyraźnego spadku sprzedaży płyt kompaktowych (-6,8%).

Fot: ZPAV.pl

Okazuje się, że dokładnie te same trendy odnotowano nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Wszędzie tempo wzrostu wartości streamingu było podobne i wynosiło ok. 30%; jedynie w Norwegii było niższe, ale tam jego udział w całym rynku przekracza już 90%.

Opracowanie własne na podstawie raportów lokalnych organizacji zrzeszonych w IFPI.

Mimo podobnego wzrostu we wszystkich krajach, nadal jest ogromna dysproporcja między wartością rynku streamingowego względem wydatków na kulturę w poszczególnych krajach

W Polsce średnio na jedną osobę przypada zaledwie 6,6 eurocenta rynkowej wartości streamingu na miesiąc, przy średnich wydatkach na kulturę rzędu 50 euro na miesiąc (dane Eurostat, nama_10_co3_p3), co daje 1,32 promila wartości streamingu względem wydatków na kulturę.

Dla porównania w Norwegii jest to odpowiednio 58 eurocentów/miesiąc/osobę przy wydatkach na kulturę 260 EUR/os, co daje 2,25 promila.

Źródło: ZPAV