0

„One Dance” najpopularniejszą piosenką Spotify, „Purpose” z 4 mld streamów

One Dance Drake’a stało się najpopularniejszym nagraniem w największym serwisie strumieniowym audio – Spotify. Piosenkę odtworzono 875 mln razy.

Justin Bieber and Drake Credit: George Pimentel/WireImage

Justin Bieber and Drake Credit: George Pimentel/WireImage

One Dance #1

To bez wątpienia rok Drake’a. Kanadyjski raper 29 kwietnia wydał album Views, który był bez wątpienia największym sukcesem komercyjnym od premiery 25 Adele. Views początkowo trafiło wyłącznie do serwisów Apple’a – iTunes i Apple Music; w pierwszym tygodniu w USA sprzedano wtedy 851 tys. kopii cyfrowych, 239 tys. piosenek, które odsłuchano 247 mln razy, co łącznie przełożyło się na 1,04 mln SPS.

Po premierze w Spotify, Views biło także rekordy i tu. Dziś piosenka stała się najpopularniejszym nagraniem w szwedzkim serwisie Daniela Eka wyprzedzając Lean On Major Lazera.

one-dance-top-spotify

Purpose z 4 mld streamów

To nie koniec rekordów na dziś. Purpose (Deluxe) Justina Biebera, jako pierwszy album w historii Spotify przekroczył próg 4 mld streamów z wynikiem 4 034 672 076. Liczba ta jest równoważna:

  • Wg modelu amerykańskiego (Billboard): 2,67 mln albumów
  • Wg modelu brytyjskiego: 2,78 mln albmów.

Jednocześnie 4 mld streamów odpowiadają ok. 25 mln dolarów dochodu dla właścicieli praw (master + publishing). Do Biebera z tej kwoty mogło trafić ok. 3,0 – 3,5 mln dolarów (w zależności od tego jak wyglądał jego kontrakt). Warto tutaj zaznaczyć, że większość kontraktów płytowych streaming uznaje za takie samo źródło dochodów jak sprzedaż płyt, w związku z czym tantiemy wykonawcze naliczane są z takim samym procentem jak w przypadku dochodów z płyt (od których należy odejmować koszty produkcji i dystrybucji).