1

RIAA: śmierć płyty CD

fot. Flickr under Creative Commons — Attribution 2.0 Generic — CC BY 2.0

Amerykański rynek fonograficzny w pierwszych 6 miesiącach 2018 wart był 4,6 mld dolarów – o 10% więcej niż w roku ubiegłym – wynika z danych RIAA. Jednocześnie sprzedaż płyt CD spadła o… 47%.

Streaming to 3/4 rynku

Recording Industry Association of America opublikowało raport podsumowujący stan amerykańskiego rynku fonograficznego w pierwszym półroczu tego roku. W dużym skrócie:

  • Wartość detaliczna wyniosła 4,6 mld dolarów, a hurtowa 3,1 mld USD; w obu przypadkach jest to wzrost o 10% rok do roku.
  • Streaming stanowi 75% rynku fonograficznego, płatne subskrypcje – 47%.
  • Średnia liczba płatnych subskrypcji wynosi 46,4 mln – daje to penetrację w populacji na poziomie 14,2%.
  • Efektywna miesięczna stawka subskrypcji wyniosła 7,89 dolara – o 7% mniej niż w roku ubiegłym.

fot. RIAA

Płyta CD umiera

Sporym zaskoczeniem są dane dotyczące sprzedaży fizycznej. W pierwszych 6 miesiącach 2018 roku sprzedano zaledwie 18,6 mln płyt CD – aż o 47% mniej niż w roku poprzednim! Dodam również, że

Jednocześnie popularność winyli nadal nieznacznie rośnie – o ok. 13% r./r.Przy zachowaniu tego trendu pod koniec tego roku wartość detaliczna winyli powinna być wyższa niż płyt CD – pierwszy raz od 30 lat!

Źródło: https://www.riaa.com/riaa-releases-2018-mid-year-music-industry-revenue-report/

  • Kuba M

    Mam ciekawe pytanie, przynajmniej dla mnie, w jaki sposób zliczana jest ilość sprzedanych płyt przez danego artystę? Np gdy kupię album na amazonie czy empiku to sprzedana płyta będzie zaliczona? Czy trzeba bezpośrednio od wydawcy? Przepraszam za składnię 🙂