0

Czytelnicy „POP” zdecydowali, kto powinien jechać na Eurowizję

Fot: Materiały prasowe / cdn.tvm.com.mt

Fot: Materiały prasowe / cdn.tvm.com.mt

Do sobotniego wieczoru zostało nieco ponad 24 godziny. Dokładnie o 21:25 z budynku TVP na ulicy Woronicza rozpocznie się transmisja Krajowych Eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. W ich trakcie telewidzowie, za pośrednictwem głosowania SMS, wybiorą który utwór spośród 9 wybranych przez komisję konkursową wybrzmi w maju na sztokholmskiej scenie. Czytelnicy POPRUNTHEWORLD w specjalnie przygotowanym głosowaniu wybrali swojego faworyta.

Głosowanie (sonda) odbyło się między 21:00 1 marca a 23:59 3 marca 2016 roku za pośrednictwem formularza Google. W celu wyeliminowania problemu wielokrotnego oddawania głosów przez użytkowników, wymagano zalogowania się za pośrednictwem konta Google. Użytkownicy nie posiadający takiej możliwości przysyłali swoje odpowiedzi za pomocą wiadomości prywatnej.

Łącznie oddano 167 wszystkich głosów, co daje minimalny błąd statystyczny równy 7,3% na poziomie ufności 95%. Podkreślam słowo minimalny – ze względu na metodologię, będzie on zdecydowanie większy.

Wyniki w grupie „zdecydowanych”

W teorii wyniki sobotniego głosowania powinny być najbardziej zbieżne z głosami osób „zdecydowanych” – tj. które zamierzają głosować w sobotę i wiedzą już na kogo. Tutaj dla mnie spora niespodzianka – aż 74% głosujących zamierza oddać głos w Konkursie! Przypominam, że 1 SMS kosztować będzie 3 zł + VAT.

SMS

Kolejnym zaskakującym faktem jest to, że aż 87% osób, które oddały głosy, wiedzą już na kogo zagłosują! Kłóci się to w takim razie ze wszystkimi teoriami krążącymi po Internecie dotyczącymi występów „na żywo”. Czyżby już dziś wyniki były rozstrzygnięte? Trudno powiedzieć, bo sondę można utożsamiać co najwyżej z fanami Eurowizji, o czym więcej później.

W grupie zdecydowanych – oddadzą głos i już wiedzą na kogo – widać kto zbierze większość głosów konkursowych: pierwsze miejsce zajęła Margaret z Cool Me Down z wynikiem 53% głosów (z całej próby), drugie – Edyta Górniak z Grateful – 40%. Tylko te dwie panie zgarnęły w grupie łącznie 92% wszystkich głosów! Na miejscu trzecim „wylądował” Szpak  (Color of Your Life) – 4,5% co jednak daje zaledwie 4 głosy, wiec nie jest to istotne statystycznie.

Głosowanie wielokrotnego wyboru

Eurowizyjny system głosowania jest dość specyficzny. EBU przyjęło zasadę tzw. nierównomiernego odwrotnego systemu punktowego z gratyfikacją wyższych pozycji: pierwsze miejsce otrzymuje 12 punktów, drugie – 10, trzecie – 8, a kolejne od 7 do 0. Takie rozwiązanie jest powszechne w zestawieniach muzycznych – na podobnej zasadzie działają rankingi Billboard All Time. Problematyczny jest jednak dobór rozkładu punktowego: dlaczego pierwsze miejsce ma mieć 12 punktów, a drugie 10 lub innymi słowy 83% punktów miejsca pierwszego?

To oczywiście zupełnie umowne. Umowne przestaje być jednak, kiedy za pomocą takich wyników chcemy określić zwycięzcę rzeczywistego głosowania. W rzeczywistym głosowaniu, każdy oddaje jeden głos, więc – przynajmniej teoretycznie – głosy w sondzie oddane na 2. i kolejne miejsca nie mają żadnego znaczenia. Byłaby to prawda, gdyby głosowanie było sondażem a nie sondą. Różnica jest znacząca – w sondażu ankietowany jest losowany z pewnego operatu (dokładniej jest to przeważnie kwotowo-losowa próba), w sondzie – to użytkownik decyduje czy odda głos czy nie. Innymi słowy – nie mam pewności, że na blogu zgromadziłem cały przekrój populacji (powiem więcej – jestem pewien, że nie zgromadziłem).

W celu eliminacji wykorzystałem zmodyfikowany system punktowy. Głównymi zasadami były:

  • Zastosowano rozkład Pareto dla k = 1,5
  • Głosy osób zdecydowanych wysłać SMS miały większą wagę niż osób, które nie deklarowały tego
  • Głosy osób zdecydowanych na jakiego kandydata wyślą SMS były bardziej istotne niż osób niezdecydowanych.

Wyniki były następujące:

  1. Cool Me Down – Margaret – 38%
  2. Grateful – Edyta Górniak – 27%
  3. Color of Your Life – Michał Szpak – 9%
  4. Universal – Dorota Osińska – 7%
  5. Addiction – Kasia Moś – 6%
  6. Lustra – Natalia Szroeder – 5%
  7. Missing – Aleksandra Gintrowska – 3%
  8. In the Rain – Taraka – 3%
  9. My Universe – Napoli – 2%

Reprezentatywność próby

Dodatkowe pytania takie jak miejsce zamieszkania, wiek i płeć miały za zadanie wskazać, czy próba była reprezentatywna względem populacji. Zaskoczenia nie było – nie. O ile miejsce zamieszkania pokazuje w miarę proporcjonalny rozkład, płeć można „naprostować”, to już wiek rozjechał się niemiłosiernie. Cieszę się, że czytają mnie głównie moi rówieśnicy – 75% próby znalazło się w przedziale 19 – 24 – ale pokazuje to, że wyniki mogą być absolutnie niewiarygodne. Przypomnę, że w Polsce grupa 20 – 24 stanowi 9,2% (20,3% grupy komercyjnej 15 – 45). Mówiąc prościej – wiemy doskonale jak zagłosują ludzie w wieku ok. 18 – 26, osoby spoza – nie.

Przypuszczam, że w grupie 30 – 45 przewaga Margaret nad Górniak zmaleje (w sumie to nie wiadomo czy ta grupa lubi wysyłać SMSy). Tak czy inaczej wszystko wskazuje, że w maju do Szwecji pojedzie…

Margaret!

Cool Me Down w ostatnich 7 dniach (między 25 lutego a 2 marca) było 8. najchętniej słuchaną piosenką w polskim YouTube – łącznie zarejestrowano 1,136 mln odsłuchów oficjalnego audio; stanowi to 88% wszystkich streamów nagrania w tym serwisie. Poza Polską CMD najczęściej słuchano w Wielkiej Brytanii (28 729 streamów), Hiszpani (12 932), Norwegii (7 409), Szwecji (5 881), Holandii (5 511), Irlandii (4 493), Stanach Zjednoczonych (4 450) i Francji (3 106). Łącznie poza granicami Polski, od premiery nagranie odtworzono 290 tys. razy. Piosenka jest na 11. miejscu zestawienia Shazam PL, 57. Spotify.